Pianistei Jautrītei Putniņai veltītais starptautiskais pianistu konkurss
2022. gada 9. februāris
Apsveicam ar panākumiem konkursā skolotājas Līgu Cepīti un Tatjanu Savicku,
kā arī viņu audzēkņus Patriku Rafaelu Klūgu un Robertu Bergu konkursā
Tās ir atkal viņas – Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas klavierspēles nodaļas nenogurstošās skolotājas – Līga Cepīte un Tatjana Savicka. Kārtējā dalība konkursā, šoreiz Valmierā, pianistei Jautrītei Putniņai veltītajā Starptautiskajā pianistu konkursā.
Sakarā ar sarežģīto Covid-19 situāciju valstī noteikumi paredz piedalīšanos konkursā divos veidos: kam iespējams, - klātienē, kam tas nav iespējams,- attālināti video – audio formātā. Mūsu skolas audzēkņi piedalījās konkursā attālinātā variantā.
Tas ir skolotāju īpašs pedagoģiskais talants ieinteresēt audzēkņus, panākot viņu atsaucību, darbošanās gribu, kas ir pamats dziļākai mūzikas izpratnei un tālākai izaugsmei. Vairākkārtīgi piedaloties dažādos konkursos, audzēkņi gūst pieredzi un rūdījumu, nopietnā konkurencē sevi piesakot kā jaunos māksliniekus – izpildītājus. Tas nav viegli, ir nepieciešamas papildus nodarbības, lai panāktu kādus ievērojamus rezultātus. Šajā audzēkņa un skolotāja tandēmā tiek iesaistīti arī vecāki, jo bez viņu izpratnes un atbalsta neiztikt.
Mūzikas skola ir gandarīta par rezultātu: ped. Līgas Cepītes 6. klavierspēles klases audzēknim Patrikam Rafaelam Klūgam – III vieta, ped. Tatjanas Savickas 2. klavierspēles klases audzēknim Robertam Bergam – atzinība. Sveicam puišus un viņu skolotājas ar panākumiem konkursā un vēlam daudz skaistas uzvaras!
Nedaudz ieskatam par pianisti Jautrīti Putniņu.
Jautrīte Putniņa (1929 – 2017) dzimusi Palsmanes pagasta „Rūpniekos”. Klavierspēli mācījusies Valmieras mūzikas skolā un Latvijas Valsts konservatorijā. Viņa bija profesionāļu un mūzikas cienītāju vidū zināma māksliniece, kura padomju laikos tika dažādi nīdēta savas brīvdomības dēļ. Viņai bija jau 85 gadi, kad sniedza koncertu Mazajā ģildē, un tas bija kupli apmeklēts. Jautrīte Putniņa 85 gadu vecumā joprojām mācījās mūziku!
Uz skatuves un Latvijas Radio ierakstu studijā Jautrīte Putniņa atgriezās līdz ar Trešo Atmodu – pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās. Mūzikas akadēmijas skatuve pianistes atgriešanos piedzīvoja tikai 2009. gadā.
Pianiste bija pazīstama ar individuālām un spilgtām mūzikas interpretācijām un radošu pieeju mūzikai un muzicēšanas procesam. Viņa bija aizrāvusies ar senās taustiņinstrumentu mūzikas un cita maz spēlēta repertuāra popularizēšanu Latvijā. Daudz laika Jautrīte Putniņa veltījusi Johana Sebastiāna Baha un Fransuā Kuperēna mūzikai. Nozīmīga un paliekoša vērtība ir viņas Volfganga Dārziņa, Leonīda Vīgnera, Jāzepa Vītola un citu latviešu komponistu ieskaņojumiem.
Ar 2019. gadu Valmieras starptautiskais jauno pianistu konkurss tiek veltīts Jautrītei Putniņai.
Ingrīda Gailīte
a t z i ņ a
Mēs kaut ko radīt varam tikai pēc savas iekšējās pasaules, sava garīguma, savu spēju un iespēju robežas. Mūsu apziņai ir liels iespaids no ārējās pasaules. Radot ko jaunu mēs patiesībā radam pasauli – tādu, kādu to redz mūsu iekšējais “es”.
teksta autors: nezināms
fotogrāfijas autors: Jānis Porietis