Pirmais 22. latviešu mūzikas svētku koncerts

Notiek: 28. jūlijs 16:00 - 17:30
Madonas kultūras namā

Aicinām uz Latviešu mūzikas svētku atklāšanas koncertu "Astoņstūris. Parafrāzes. Iespaidi.", kas notiks [...]

Madonas kultūras namā
pianista Reiņa Zariņa solo koncerta programma
 
I daļa
Romualds Grīnblats -- Iespaidi (1957):
...no Raiņa dzejoļa
...no tautas pasakas
...no austrumu dejas
...no Bēthovena simfonijas
...no Musorgska operas
...no sena gobelēna

Romualds Grīnblats -- Sonāte (1969):
Moderato rubato
Lento rubato
Presto rubato

 
Tālivaldis Ķeniņš -- Šūmaņa parafrāzes un fūga (1995)
Nemiers
Nostaļģija
Ekstāze
Atvadas - Fūga

II daļa
Dzenītis -- Astoņstūris. Epizodes un sonāte (2015):
Elpot
Cikāžu roks
Zaļās ēnas
Dzeņa atbalss
Svētā mehānika
Latviešu romance
Sonāte
Triptihs-ikona

Liels un nozīmīgs ir Reiņa Zariņa ieguldījums un pienesums mūsdienu skanošajai kultūras telpai. Katrs pianista koncerts raksta skaistas lapaspuses mūsu atskaņotājmākslas vēsturē. To apliecina arī Lielā mūzikas balva, kas ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā. Katra programma, katra interpretācija ir dziļa, izsvērta, nozīmīga, paliekoša cilvēku apziņās un emocijās. 28. jūlija pēcpusdienā ar izteikti avangardisku pieskārienu Madonas kultūras nama Steinway flīģelim Reinis Zariņš ieskandinās 22. latviešu mūzikas svētkus. Atklāšanas koncertā kā līdzīgs ar līdzīgu sastapsies trīs dažādu paaudžu latviešu komponisti.
Koncerta pirmajā daļā dzirdēsim Romualda Grīnblata Sonāti un skaņdarbu ar nosaukumu Iespaidi. Ciklam ir sešas daļas: ...no Raiņa dzejoļa ...no tautas pasakas ...no austrumu dejas ...no Bēthovena simfonijas ...no Musorgska operas ...no sena gobelēna. Gan Reiņa Zariņa konceptuālā pieeja programmas veidošanā, gan mūzikas kritiķa Armanda Znotiņa teiktais par komponistu: "Apbrīnojamas ir Grīnblata dotības, balstoties uz nevainojami pārvaldītas dodekafonās tehnikas matemātiskajiem principiem, radīt emocionāli intensīvu un piesātinātu mūziku, kas pārsteidz gan skaņdarba uzbūves racionālu parametru, gan tajā ietverto izjūtu ziņā, un apbrīnojams ir komponista talants uzburt māksliniecisku ainavu, kurā vienlaikus pastāv gan impulsīvi kontrasti un poētisku intonāciju vijumi, gan arī ritmiski, tembrāli un harmoniski daudzpusīgas saspēles...", sola intriģējošu koncerta pieteikumu.

Pirmajā daļā skanēs arī Tālivalda Ķeniņa skaņdarbs Šūmaņa parafrāzes un fūga. Ciklam ir četras daļas - Nemiers. Nostaļģija. Ekstāze. Atvadas - Fūga. Simtgadnieks, viens no starptautiski atzītākajiem latviešu komponistiem, dzimis Liepājnieks, bet lielāko dzīves daļu nodzīvojis Kanādā, kas viņu uzskata par savējo. Tālivalda Ķeniņa vēstules savulaik saņēmis arī Reinis Zariņš: "Dzīvē mēs nesatikāmies, bet vēstulēs gan, jo komponista mūža pēdējos gados bieži sarakstījāmies. Tāpēc attiecības ar Tālivada Ķeniņa mūziku man ir ļoti personiskas un viņš pats - manai sirdij tuvs. Mūzika, kuru viņš rakstījis, ir ļoti augstas raudzes; to var izprast ar racionālu prātu. Priecājos, ka manā pastāvīgajā repertuārā ir viņa vēlīnais darbs Parafrāzes par Šūmaņa tēmām, kas salīdzinoši ir emocionālāks un personisks darbs, pilns dziļdomīgām atsaucēm uz Šūmaņa mūziku. Ir sajūta, ka tas ir autobiogrāfisks opuss."
Koncerta otrajā daļā skanēs skaidrā formveidē zīmēti un apjomīgā tēlu kontrastu pārpilnībā tverti komponista Andra Dzenīša Grieķijas ceļojuma iespaidi skaņdarbā Astoņstūris. Epizodes un sonāte. Septiņas miniatūras: Elpot, Cikāžu roks, Zaļās ēnas, Dzeņa atbalss, Svētā mehānika, Latviešu romance, Triptihs - ikona, kas "sastājušās" aplī ap centru - Sonāti, ļauj darba ideju pielīdzināt Pītera Brēgela slavenajai gleznai Bābeles tornis, kur attēlota celtne, ap kuru veidojas neliela pilsētiņa un tēli, kas ņudz apkārt un ir pārsteidzoši kontrastaini.


 
Ieejas maksa uz atklāšanas koncertu 8 EUR (tikai “Biļešu Paradīze” kasēs: PIRKT BIĻETI )
Latviešu mūzikas svētku koncertu abonements 15 EUR (tikai “Biļešu Paradīze” kasēs: PIRKT BIĻETI )
Biļetes iespējams iegādāties arī koncerta norises vietā pusstundu pirms koncerta

Koncertu laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem
un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu
var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana.

 

Svētkus organizē: 

Vidzemes jauno talantu atbalsta fonds

Svētkus atbalsta:
Madonas novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas valsts meži, Vidzemes plānošanas reģions, Madonas Kultūras nams, Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skola, Madonas Valsts ģimnāzija, Jēkabpils agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienība, Barkavas pagasta pārvalde, Madonas reģiona laikraksts Stars, Vidzemes televīzija, Latvijas Radio 3 Klasika, Žurnāls "Ir", Swedbanka.

 
 

GORDON NEUFELD 2019. gada 25. maijs

"Bērni mācās vislabāk, kad viņiem patīk skolotājs un ir pārliecināti, ka viņi patīk skolotājam".


Piesakies jaunumiem
© 2020 Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skola »